raypn77896 raypn77896
  • 06-01-2022
  • Mathematics
contestada

If bananas cost $0.58 per pound at the grocery store when Anna went how much would you pay for a total of 5 lb of bananas

Respuesta :

cs88811
cs88811 cs88811
  • 06-01-2022

Answer:

$2.90

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A sports fan, injured by a hockey puck that flew into the stands during an NHL game, would be subject to the defense of assumption of the risk in a suit to reco
Psychoanalysts attempt to analyze a client's problems by:
Scientists have observed a huge loop of plasma shooting up from the sun's surface.Which of these events would most likely occur due to this solar condition? A)
What does the reader ultimately take away from The Great Gatsby, according to the writer?
To beat solid fat and sugar with a wooden spoon or electric mixer until smooth and light is to:
Which New England colony had a governor who was not appointed by the King of England?
Why are the tops of mountains round and the soil often rough, rocky, and thin in many places in the Northeast? The early settlers abused and overused the land.
LANGUAGE ARTS Which of these statements is conditional? A. We should listen to the debate before voting on class president. B. Shouldn't we support Sheena inst
Which sentence uses the correct positive form of easily? A. Math is easier than science for Sherry. B. The athlete jumped easily over the hurdle. C. I
Hi!! Please help, thank you lots !!!