msreeree88 msreeree88
  • 07-01-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Garland bought 4 pounds of grapes for $8. How many pounds of grapes can he buy for $66.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 07-01-2022

Answer:

  • 33 pounds of grapes can be brought for $66.

Step-by-step explanation:

4 pounds = $8

  • => 1 pound = $2
  • => x pounds = $2x = $66
  • => x = 33
  • => 33 pounds = $66

Hence, 33 pounds of grapes can be brought for $66.

Hoped this helped.

[tex]BrainiacUser1357[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

How do our body systems depend on each other?
what's the estimated answer of 16300 divided by 5280 feet
Jane was very upset when she discovered that her aunt was suffering from asthma. She now wants to help reduce air pollution in her area. Which action will best
how many triangles can be made if one angle is 95 degrees and another angle is acute?
A dominant gene that codes for red eye color in fruit flies is represented by the symbol W, while the recessive white eye gene is represented by the symbol w.
which of the following had the most impact on the drawing of modern borders in Southwest Asia
True or false. The subcontinent of India was once part of the supercontinent Gondwana.
Given point y on line x, construct a line perpendicular to x through y.
Fred wants to build a garden. he only has 36 feet of fencing. If he wants his garden 10 feet long. how wide would it be
which is not equivalent 20/50 2/5 5/2