schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 07-01-2022
  • Mathematics
contestada

Katia spent $12.64 on avocados. If each avocado costs $0.79, how many avacados did Katia purchase?

Respuesta :

SufferingLife
SufferingLife SufferingLife
  • 07-01-2022

Answer:

16 avocados

Step-by-step explanation:

Let "x" be the number of avocados

12.64 = x0.79

you then divide .79 to 12.64

12.64 / .79 = 16

16 = x

You can also check if this is correct by multiplying 16 into .79

12.64 = (16 * .79)

Answer Link

Otras preguntas

For today’s assignment, you need to compose a thesis statement and then write a restatement of your thesis. For Example: Thesis: The brain is an amazing part of
Does the theory of relativity show that Newtonian mechanics is wrong?
Which structural formula represents a molecule that is not an isomer of pentane? нннн н-с-с-с-с-н ннннн н-с-с-с-с-с-н н нннн н н-с-н н-с-с-с-н н- с-н Hн II-0-І
i dont know how to divide
How to pass my regions
Find the indicated term of the given geometric sequence. a = 14, r = –2, n = 11
Consider triangle PQR. What is the length of side QR? 8 units units 16 units units
Dorothy has a mysterious $?$ button on her calculator. When she types in an integer and hits the $?$ button, if the input is odd, the calculator outputs $1$ les
A construction manager moved a shed to the back corner of a lot. Because there were so many trees in the way, the construction manager had to move it 6 units up
Please help me solve the problem