ellasaylor
ellasaylor ellasaylor
  • 07-01-2022
  • Mathematics
contestada

A certain type of cereal costs $3.79 for 19.5 ounces. What is the unit rate?

Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 10-01-2022

Step-by-step explanation:

$3.79 ÷ 19.5 = .194

answer = $.19 per oz

Answer Link
TheKrakenLord
TheKrakenLord TheKrakenLord
  • 13-01-2022

Answer:

0.19

Step-by-step explanation:

I took the test and passed

Answer Link

Otras preguntas

name the property used to make the conclusion1. if 4x=40, then x=102. if  x=7 and y=x+5, then y=123. if 4x=28, then 28=4x4. if x-24=25, then x=49
what is 871 rounded to the nearestten
y+ 1/2 =-3/4 How would you do this one
Write each fraction is lowest terms 1. 6/8 2. 5/10 3. 9/15 4. 4/20 5. 8/12 6. 10/15 7. 5/20. 8. 4/12 9. 9/18 10. 3/9 11. 8/24. 12. 12/20 13. 10/12
can 21 over 42 be reduced
What is 384,000 in scientific notation form ?
What is 384,000 in scientific notation form ?
name the countries that border the Yellow Sea
In the new cities of the 1800s, streetcars were to the suburbs and residential neighborhoods as glass and steel were to
write 6, 362, 049 in both expanded and word forms