mavickambanyamsig
mavickambanyamsig mavickambanyamsig
  • 10-01-2022
  • Mathematics
contestada

Plss help want to know the answer

Plss help want to know the answer class=

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 10-01-2022

Answer:

1st read:

2 cats, how much they eat, and how much food costs

2nd read:

Rover eats 3/4 can per day

Bobo eats 1/2 can per day

Cat food is sold only in 3 packs and costs $5 for a 3-pack of cans.

3rd read:

Is one can enough per day for the two cats?

How much do the two cats eat in 1 day?

How much does it cost to feed the cats per day?

Answer Link

Otras preguntas

Why was the Tennis Court Oath significant to the French Revolution?
What is a simple way to measure resting heart rate?
Please help: In which choice is the ellipsis used correctly to revise the following sentence: It is a truth universally acknowledged, that a single man in pos
Brown vs board of education reasons why it was good
a cell phone company charges $40 per month for unlimited calling, and $0.20 per text message sent. if f represents the number of text messages roxy sent last mo
500 - [98 × 50 + 85]
The McDonalds Coffee Case is still one of the most controversial tort cases in recent history. Some felt that the woman should have known that hot coffee posed
what does it mean to be extinct
What type of text would a political advertisement be considered? A. Expository B. Narrative C. Persuasive D. Technical
Countries with the highest gross domestic product (GDP) ___ have the highest GDP per capita 1. may not 2. Always 3. Never