nathanielpearson nathanielpearson
  • 11-01-2022
  • Mathematics
contestada

Laura bought 23 pounds of sugar for $12.
How many dollars did she pay per pound of sugar?

Respuesta :

fertos101
fertos101 fertos101
  • 11-01-2022

Answer:

≈ $0.52 per pound

Step-by-step explanation:

12/23  ≈ $0.52

Answer Link

Otras preguntas

Use the volume formula to find the volume of the prism. 25 2 13 4
Which group of three squares will form a right triangle when joined at their vertices?
Describe the advertising of the 1950’s? What methods were used? Who did advertising cater to? Why? *
-2x < -6 Hi, can someone please explain this question? The answer is x > 3 but I do not know how. Please explain
Put numbers in the blank to show the meaning of 5x2 =10 ___ is ___ times as ____
(add. write your answer as a fraction, as a whole or as a mixed number) PLEASE HELP . WILL GIVE BRAINLIEST !
(2×/×+3)- (×/×-3)=(3÷3-×)​
write three function of unfpa​
Function h is the sum of functions fand g. AX) = 13x - 7 g(x) = 2x + 6 Which equation defines function h? Α. h(x) = 26X – 42 B. h(x) = 15X – 1 C. h(x) = 26x2 -
okra seed contains reserve food which is stored in... A. seed coat B. seed leaves C. embryo D. seed scar​