akaylajones217
akaylajones217 akaylajones217
  • 11-01-2022
  • Mathematics
contestada

Hector purchased a 20 ounce bottle of mustard for $2.80. What is the cost of the mustard per ounce?

Respuesta :

19278najmussakib102m
19278najmussakib102m 19278najmussakib102m
  • 11-01-2022

Answer:

0.14 $

Step-by-step explanation:

Price of 20 ounce bottle of mustard for $2.80.

Price of 1 ounce bottle of mustard for 2.80÷20 $

                                                             = 0.14 $

Answer Link

Otras preguntas

The Mexican War was justified under the principle of __________.
How does the number of zeros in the product eight and five thousand compare to the number of zeros in factors? Explain.
How does Islam impact the culture of the Middle East?
solve by using substitution-7x-2y=-13   and   x-2y=11
What is the scientific notation of 9,261.38 ?
What is 129 divided by 12
How does the number of zeros in the product eight and five thousand compare to the number of zeros in factors? Explain.
In 2 or 3 sentences, describe how antitrust laws encourage competition.
Tamara has a cell phone plan that charges $0.07 per minute plus a monthly fee of $19.00. She budgets $29.50 per month for total cell phone expenses without taxe
Why can an animal survive longer without food?