cmtom26
cmtom26 cmtom26
  • 06-02-2022
  • Business
contestada

8. Chocolates bought at 5 for £6 are sold at 2 for £3, find:
(i) The cost price of each chocolate
(ii) The selling price of each chocolate
(iii) The profit or loss made on selling one chocolate

Step by step pls x

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 06-02-2022

1. Divide price by quantity:

6/5 = 1.20 each


2. 3/2 = 1.50 each


3. profit/ loss = sold - purchased price

1.50 - 1.20 = 0.30 profit

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following had the greatest influence on the Middle Ages?EconomicSocialPoliticalReligiousinclude at least two pieces of evidence to support your con
why is chloroplast always found on the edge of a plant cell
Which word in the sentence is the predicate adjective? The flowers on that dogwood tree are white.   A.flowers  B.white  C.tree  D.dogwood
There are 5631 of pens in a warehouse. Each box contains 92 pens. How many pens are there in total?
is .634 a natural number
Why is iron placed in the d-block of the periodic table?
Muhammad left Mecca to live in Medina because __________.
Rose spent $36 on two shirts. One shirt cost twice as much as the other. What was the cost of each shirt?
express the area of each square as a monomial
what are the fractions from least to greatest 2/3 2/9 5/6 11/18