Boooboo Boooboo
  • 07-02-2022
  • Mathematics
contestada

If a pound of rice flour costs $12, how many ounces can be bought for $3.30?

Respuesta :

thegreatkate26
thegreatkate26 thegreatkate26
  • 07-02-2022
4.4 ounces if u divide $12/16oz we get 0.75 ounces a dollar and we can divide $3.30 by 0.75 and get 4.4 ounces
Answer Link

Otras preguntas

Social and religious diversity developed in Pennsylvania for all these reasons EXCEPT (A) William Penn's leadership (B) Quaker principles (C) principles of fair
what is the simple form of 7/12+1/3
PLEASE HELP ME WITH THIS PROBLEM!!
how many times does 476589 go into to 89235578
Area= 169(pie)mm(squared) What's the radius and diameter
How are the poems "The Black Snake" and "Vern" alike? A. They both have speakers who are enthusiastic and positive about the animal in their poem. B. They bo
Which process is not affected by natural selection? A. reproduction B. heredity C. global warming D. structural adaptation
which did the greeks use most often in their art?
80% of what number is 24
Which point represents the origin? number line from minus5 to 5 with point M at minus4, J at minus1, W at 0, and K at 2. A. Point J B. Point K C. Point M D. Poi