jamerriasanders jamerriasanders
  • 09-02-2022
  • Mathematics
contestada

A catering company sells an 8 lb container of food for $54. Use a model to write a rate for this situation. What does this rate mean?

Respuesta :

haden52q haden52q
  • 09-02-2022

Answer:

$6.75 per pound

Step-by-step explanation:

$54 ÷ 8lb = $6.75/lb

or a 1:6.75 ratio/rate

Answer Link

Otras preguntas

The base of a triangular prism is an isosceles right triangle with a hypotenuse of √50 centimeters. The height of the prism is 8 centimeters. Find the surface a
the waverly brush company issued 4,000 sharesof common sotck worth $200,000.00 total. what is the par value of each share?
The effect of the immigration acts of the 1920s on the immigration of jews was to
Building up electric charges on a Van de Graaff generator is an example of static
what are the parts of the heart?
in an experiment, the control variable is r and the response variable is s. which variable is not manipulated, but measured, and represents the data being recor
How did Hurricane Katrina create both push and pull factors for migration into and out of New Orleans? A. The destruction caused by the hurricane displaced half
Powers claimed by a president that are not expressed in the constitution but are inferred from it are called ____________ powers.
Q # 8 Solve the graph please
Can anyone help me and explain?