001136lism 001136lism
  • 09-02-2022
  • Mathematics
contestada

You want to buy some beans. A 9-ounce package costs $2.79. A 16-ounce
package costs $5.12. A 24-ounce package costs $7.20. Which package is
the best buy?
A. The 9 oz pk. B. The 16 oz pk. C. The 24 oz pk. D. None

Respuesta :

28nr4mtxqc
28nr4mtxqc 28nr4mtxqc
  • 09-02-2022
C.) the 24 oz pk because the ounce is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

When is the burden shift on the issue of factual causation unavailable?
did American mathematician and computer scientist John McCarthy coined the term "artificial intelligence" in 1955.
___________ refers to whether a team has direct influence over the problem that needs to be resolved?
If you know the current density, calculate the shape of the quasi-Fermi level. a) Rectangular b) Circular c) Parabolic d) Elliptical
What did Grunge performers dress like?
How did Kanye West's album graduation influence millions of people?
Isosorbide dinitrate is an orally active nitrate that has a relatively long half-life.A. TrueB. False
What is required in open sight at real estate offices, building sites and in model homes?
Which of the following inferences is best supported by the passage below (paragraph 7)?
What is the non-linear relationship mentioned in Bentall et al (2001)?