svankoughnett1 svankoughnett1
  • 09-02-2022
  • Mathematics
contestada

a box of dog biscuits biscuits has 18 biscuits a box cost $2.88 how much does one biscuit cost​

Respuesta :

rbartlow2806 rbartlow2806
  • 09-02-2022

Answer:

0.16

Step-by-step explanation:

2.88 divided by 18 = .16

Answer Link
GelixiaPlayz
GelixiaPlayz GelixiaPlayz
  • 09-02-2022

Answer:

0.16

Step-by-step explanation:

2.88/18 = 0.16

because you divide the total cost of the box of dog biscuits with the total amount of biscuits that are in the box and then that gives you 0.16.

So each dog biscuit cost $ 0.16

Answer Link

Otras preguntas

Each list shows the interior angle measures of a quadrilateral. Which set of measures describes a quadrilateral that cannot be inscribed in a circle? 69°, 103°,
are utters cow nipples?
Joseph runs 40 yards In 2.5 seconds. What Is Joseph's speed?
what is the answer for 3912.99/15.9
Summary of Static Electricity ?
In the formula XF2, the element represented by X can be classified as a Group 1 metal Group 2 metal Group 1 nonmetal Group 2 nonmetal
The cafeteria at Midtown Middle school surveyed 575 students about their favorite food. Determine the number of students that Responded for each of the fallowin
coffee costs $18.96 for 3 pounds. what is the cost per pound of coffee?
Why is painting more often associated with art than any other media?
The Blue Devils have won 37.5% of their soccer games over the last 3 seasons. They have played 24 games altogether. How many games have the Blue Devils won?