6qbjrr6yrj 6qbjrr6yrj
  • 08-03-2022
  • Mathematics
contestada

A bottle of perfume cost $26.00 for a 1/2 ounce bottle what is the price per ounce

Respuesta :

lapetitepokepoke lapetitepokepoke
  • 09-03-2022

Answer:

52

Step-by-step explanation:

If half is 26, then the whole ounce would be 2x 26

=52

Answer Link

Otras preguntas

4 less than a number times 2
The word strode in line 32 of “The Crowning of Arthur” has a connotation of
Why are models often used in science
Use the picture‼️ Which statement explains the potential impact of new voter identification (ID) laws on the states highlighted in the map? (Which is the answer
If f(x) = 3x + 2 and g(x) = x² + 1, which expression is equivalent to (fog)(x)? O (3x + 2)(x2 + 1)
Identify the stages of the water cycle where water moves downward from the force of gravity.
X-ray production occurs in which process?
You decide to buy a car that costs $10,000. The normal depreciation for such a car is 5% per year. How much will the car be worth in 2 years?​
Which combined inequality has the same solution set shown in the graph? Number line ranging from negative sixteen to zero with a line beginning with a close po
There will be no end to this exquisite horrible misery. In this excerpt, what does “exquisite” mean?