bristolmeowza102938 bristolmeowza102938
  • 08-03-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a lower price per pound, 4 pounds for $1.40 or 3 pounds for $1.20? Show each as unit rate

Respuesta :

alijabur669
alijabur669 alijabur669
  • 08-03-2022

Answer:

unit rate=2.572

Step-by-step explanation:

unit rate=2.572

Answer Link

Otras preguntas

A person says, "I'll try to see only the positive side of things, then everything will be OK." From a cognitive-behavioral perspective, this person is _____ obs
A road crew can replace 1/30 miles of road rack hour. They must repave a road that 2/3 miles long. How long will it take the crew to repave the road
Consider this list of elected officials: p. The United States House of Representatives; q. the United States Senate; r. The President of the United States; s. T
What body of water did arab traders cross to reach europe
What theme does the following excerpt from franz kafka’s The Metamorphosis deal with?
An example signal statement isa. Keep in mind...b. I want you to understand...c. Both of thesed. None of thesePlease select the best answer trom the choices pro
1. What were three methods of presidential election discussed by the Framers?
Consider an economy with two firms and a government. Firm 1 produces 10000 units of good X, which it sells for $20 per unit. It uses this revenue to pay $140000
What are the changes and continuities of the industrial revolution?
Suppose that you are available to go to work but have not looked for a job for at least the last four weeks because you believe that there​ aren't any jobs avai