allaboutskye356 allaboutskye356
  • 08-03-2022
  • Mathematics
contestada

Benjamin bought two pounds of strawberries for $12.80. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Respuesta :

alijabur669
alijabur669 alijabur669
  • 08-03-2022

Answer:

0.50 cent per ounces

Step-by-step explanation:

0.50 cent per ounces

Answer Link

Otras preguntas

Who was responsible for inventing the first working four-stroke engine? A.Nikola Tesla B.Nikolaus Otto C.Michael Faraday D.Henry Ford
Shelia E. is a singer and plays the drums. Which error is made in the above sentence? A. coordinating excessively B. lacking parallelism C. using an incorrect
How did European "ethnics" become white? What changes made this possible?
which part of the cell membrane alows the cell to exist in water
Which words does Martin Luther King, Jr. include in his "I Have a Dream” speech to highlight the limitations of segregation? Check all that apply. “crippled” “o
What do you need in order for an igneous rock to form
Solve the system. 0.2x + 0.5y = 4 -0.1x + 0.3y = -2 A) (20, 0) B) (-2, 5) C) (-5, 10) D) (50, 10)
Why do the gas giants have many moons? A. They are large and so they have a lot of gravity, B. Violent surface conditions emit rocks that form moons. C. They ar
Two companies allow you to pay monthly for your food truck permits. Company A charges a one time fee of $150 and $45 per month. Company B charges a one time fee
Which of the following is not an example of cultural diffusion