Robinpaschal
Robinpaschal Robinpaschal
  • 08-03-2022
  • Mathematics
contestada

At a cost of $8 per pound, how many ounces of rice flour can be bought for $3.35?

Respuesta :

watermelonxsuger watermelonxsuger
  • 09-03-2022

Answer:

$41 cents

Step-by-step explanation:

$8 divided by $3.35 equals $0.41 cents

Answer Link

Otras preguntas

Why did Oliver Brown sue the state of Kansas? *​
you are Amita Mehra, Head girl of Dunes Private School, Roop Nagar, Delhi-7. Write a letter to the Principal of your school, making concrete suggestions for the
5. At what temperature does water boil?a) 0°C b) 20°C c) 50°C d) 100°C​
Find the slope of the line y = 3 4 x − 1 . Simplify your answer and write it as a proper fraction, improper fraction, or integer.
The ABC Corporation manufactures and sells two products: T1 and T2. 20XX budget for the company is given below: Projected Sales Units Price T1 60,000
Sanitizing solution does not become effective until it is exposed to air, detergent, and food particles. True False
A chemist needs a 20% solution of alcohol. How many liters of 15% solution should be added to 4 liters of 40% solution to get a 20% solution?
Draw the line with equation y=-12x+1
What happens to the total mass of a substance undergoing a physical change
1. what is this video illustrating about conformity?2. Why do you think the participants in the video confirmed to those around them?3. what happened during all