rekocrebun9613 rekocrebun9613
  • 08-03-2022
  • Mathematics
contestada

If a unit price label has a unit price of 13. 5 cents per ounce, how much is the total price for a 24 ounce package? a. $0. 32 b. $0. 56 c. $1. 78 d. $3. 24.

Respuesta :

lapetitepokepoke lapetitepokepoke
  • 09-03-2022

Answer: d. $3.24

Step-by-step explanation:

13.5 cents = 1 ounce

24 ounce= 13.5x24

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP PLEASE PLEASE
help me now plssss sin ø = 20/29. Find tan ø
During the Last Supper, Jesus a. turned water into wine. c. celebrated Christmas. b. celebrated Passover. d. fed hundreds of people.
please solve this: 6-2x=3
Drag each line to the correct location on the image. Not all lines will be used. Match the lines of best fit to the scatter plots.
When a kame gets deposited between the side of the valley and the melting glacier, it is called a kame __________.
Which of the following would be another term for "Prime Rate"? A. Unemployment rate B. Wage rate C. Federal fund rate D. Tax rate
Help pleaseeeeee need ASAP
The impact of personal values on the success of the census campaign
Use the drop-down menus to complete each sentence. The renal capsule is a ✔ tough outer kidney cover . A sphincter is a ✔ flow-control muscle . The urethra is