lilcupe2206 lilcupe2206
  • 08-03-2022
  • Business
contestada

A pack of 24 pencils is more expensive than 12 pencils, but why could buying the 24 pack be the better deal?.

Respuesta :

flyinpuck
flyinpuck flyinpuck
  • 08-03-2022

Answer:

There may be a lower price per pencil and it will last longer

Explanation:

Answer Link
meepisbeast13
meepisbeast13 meepisbeast13
  • 08-03-2022

Answer:

The price of each pencil, or the unit price, is actually cheaper in the 24 pack.

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Is a quotation or an illustration more difficult to incorporate into an essay? And Why?
Please help me asap! :) When a slow moving neutron collides with a nucleus and causes it to split this is describing... Fusion? Fission? Chain reaction? Half l
In a video game, Gate 3 is open 40% of the time and Gate 4 is open 20% of the time. The chance of both gates being open at the same time is 15%. Draw a tree and
What term is used to describe a trend in literature characterized by the shared assumptions, beliefs, and practices of an influential group of writers? A. Formu
Y=1/2x + 3/4 Select all of the points that are contained in the graph of the equation. There may be more than one. (0, 1/2) (0, 3/4) (3/4, 0) (3/4, 1/2) (1/2, 1
Help ASAP. Rt answer and explain pls. Thank you Due 10/9/18
help Asp please it's do tomorrow
Jenn wants to move to a place where she can stat her own coffee shop and use a bus train or subway to get to work everyday. Which economic system would best fit
what are common elements of spoken language
Find the product of 20 x 9 x 5. Tell which property you use?