jbaker6758
jbaker6758 jbaker6758
  • 08-03-2022
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $2.59 per pound. James buys a bag of grapes that weighs 4.73 pounds.

How much does the bag of grapes cost?

Respuesta :

1208darsh 1208darsh
  • 08-03-2022

2.59 * 4.73 = cost of grapes

2.59 * 4.73 = 12.2507

$12.25 for that bag

Answer Link
loveabellaheart
loveabellaheart loveabellaheart
  • 08-03-2022
I think the answer is 12.25 hope this helps<3333
Answer Link

Otras preguntas

if the domain of G(x)=4-3x is -5,4,and 7 how do I find the range?
find the equation of the line through the given point and perpendicular to the given line (0,0);-2x+4y=12
carla has two lengths of ribbon. one ribbon is 2 feet long. the other ribbon is 30 inches long.which length of ribbon is longer?explain.
How are all resources scarce and how do individuals, businesses and society face scarcity?
3x+y=5  2x-2y=-2 solving systems of equations
What kind of geography did Greece have?
what mass of sodium chloride is produced when chlorine gas reacts with 0.29 grams of sodium iodide? working on stoichiometry and need help!
A pendulum takes 0.5 second to complete one cycle. What is the pendulum’s period and frequency?
The school is able to buy dozen roses for $9.36.The roses will be sold with a 150% markup. For what price the school sell 1 dozen roses
what is 7/10-14/100 in simplest form