chriscriswellsemail chriscriswellsemail
  • 08-03-2022
  • Mathematics
contestada

Mark bought 4 bags of candy. Each
bag of candy cost $1.36. How much
money did he spend on candy?

Respuesta :

snrichards08
snrichards08 snrichards08
  • 08-03-2022

Answer: $5.44

Step-by-step explanation:

if 1 bag of candy costs $1.36 and Mark bought 4 bags of candy, multiply 1.36 and 4 to get $5.44

Answer Link

Otras preguntas

What was a challenge for President Truman's political agenda in 1950? O A. Public opinion of the Korean War O B. Criticism of his administration by anti-Communi
Select the correct text in the passage. Which name refers to the temporary organ that develops in the uterus during pregnancy? in humans, a woman becomes pregna
What causes a branch in a cladogram? O A. An ancestral trait O B. A birth or death O C. A trait passed along O D. A new trait
25 POINTS PLEASE HELP I BEG YOU!! Sasha needs to cut a 10-inch loaf of bread into slices that are 3/4 inch thick. How many 3/4 inch slices can Sasha cut from th
Mini Corporation factored, with recourse, $600,000 of accounts receivable with Huskie Financing. The agreement met all three conditions to be considered an outr
A newton is equivalent to which of the following quantities? a. kg C. kg-m/s" b. kgom/s d. kgo(m/s)
What is the range and domain of {0,.4) (1,.8) (2,1.2) (3,1.6)}
what would a stiff heart be a a.personification b.smilie c.metahphor d.imagery
In an ion, the sum of the oxidation states is equal to the overall ionic charge. Note that the sign of the oxidation states and the number of atoms associated w
What 613.162 in words?