kr5hwc52nj kr5hwc52nj
  • 09-03-2022
  • Mathematics
contestada

A deli sells sandwich spread 6.40 per pound. How much do you pay for 24 ounces

Respuesta :

romanobrien93 romanobrien93
  • 09-03-2022

Answer:

$9.60

Explanation: Take the 24 ounces and divide that by 16 to get 1.5 pounds. Then multiply 6.40 by 1.5 and you get the answer of $9.60

Answer Link

Otras preguntas

At the beginning of the school year, there were three 4th grade classes. Mrs. Smith’s class had 19 children, Mr. Day’s class has 17 children, and Ms. Brown’s c
asexual reproduction produces
In the circular flow model, who supplies factors of production in exchange for income?
The puritan life centered around the church. a. True b. False
What do the word morning in the poem will there really be a morning and the word possibility in the poem I dwell in possibility have in common
Which side won control of gijon and bilbao?
SPANISH 3 HELP!!! Marisol y Luz van a empezar una clase de técnicas secas. Ellas tienen lápices, pero necesitan algo para poner los dibujos. Necesitan el ______
Why couldn't harry see the thestrals from the beginning?
The sound of a police siren that is moving away has wavelengths, and one that is approaching has wavelengths
Where the upper and lower eyelids meet near the bridge of an animal's nose is the?