pmcgeehon2027 pmcgeehon2027
  • 09-03-2022
  • Mathematics
contestada

A school wants to buy a chalkboard that measures 4 feet by 6 feet. The chalkboard costs $7.21 per square foot. How much will the chalkboard cost?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 09-03-2022

Area of chalkboard = 4 feet x 6 feet = 24 square feet.


Total cost = 24 square feet x $7.21 per square foot = $173.04


Answer: $173.04

Answer Link

Otras preguntas

A wad of clay of mass m1 = 0.49 kg with an initial horizontal velocity v1 = 1.89 m/s hits and adheres to the massless rigid bar which supports the body of mass
You are the marketing director for a company that manufactures bodybuilding supplements and you are planning to run ads in Sports Illustrated and GQ Magazine. B
Plz answer ASAP what is the area of this trapezoid? Enter your answer in the box Unit ^2
what is the slope of this line of best fit
What is 5 1/4 as a decimal?
Select the correct answer. What does karyon, as used in prokaryote, mean? A. cell wall B. cytoplasm C. nucleus D. ribosome
Help me please!!!!!!!!
Put the numbers in order from least to greatest. 1.25 x 10^-1, 0.00025, 0.025, 0.025 x 10, 0.5 x 10^-5, 1.45 x 10^ -3, 25.4 x 10^ -4, 3.5 x 10 ^ -4
The scientist Jean Baptiste Lamarck proposed that if an individual acquired a particular characteristic - such as strength from lifting weights - this character
A psychologist who asks you to write down as many objects as you can remember having seen a few minutes earlier is testing your ____________ or _______________.