simdru8958
simdru8958 simdru8958
  • 09-03-2022
  • Mathematics
contestada

A customer pays $96 for six pillows if each pillow cost the same amount what is the cost per pillow in dollars

Respuesta :

1208darsh 1208darsh
  • 09-03-2022

96 / 6 = 32 / 2 = 16 / 1 = 16 per pillow

Answer Link
newfam690 newfam690
  • 09-03-2022

Answer:

16$

Step-by-step explanation:

96$ for 6 pillows, so divide that cost by 96$/6=16$ per pillow

Answer Link

Otras preguntas

How do you say "How could she say" in French?
I need help I'm so confused
demarco wrote two correct variable expressions to represent the phrase “the product of a number and 7”. which variable expressions could demarco have written? s
Describe the 4 main types of resistance forces
Marissa's gross pay is $1,200 per pay period. She has health insurance and a retirement plan as benefits through her job. Her total deductions per pay period ar
shigella transmission can usually be prevented by which of the following? a. proper handwashing, especially after using the restroom b. cooking meat thoroughly
In an experiment, having too many variables A might solve the problem faster B could solve more than one problem C will cause too many problems D will not m
in the movie clue, who killed everyone?/
how to solve number 44
Solve 10 + 6(–9 – 4x) = 10(x – 12) + 8