Logan9999
Logan9999 Logan9999
  • 09-03-2022
  • Mathematics
contestada

A 6-pack of markers costs $3.96. What is the unit price? ​

Respuesta :

viktoria98765
viktoria98765 viktoria98765
  • 09-03-2022
To find the unit price, divide the total cost by the amount of markers. This gets you the price for one individual marker

3.96 / 6 = 0.66

The unit price is $0.66
Answer Link
wandaearlyfarmer
wandaearlyfarmer wandaearlyfarmer
  • 09-03-2022

Answer:

0.66

Step-by-step explanation:

divide the numbers

Answer Link

Otras preguntas

9x6 is 54 how many does the product change if the 6 is reduced to 4
What is the value of the expression 3^2 . (2^3 +4) _____________ 2^2
What's a good hook for "Is Brampton A Good City To Live In?" (the answer I chose was yes)
PLEASE HELP ME ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
i’ll give you what eva you like
PLEASE HELPPPP “It’s not what you say but how you say it”, is an example of….. •Paralanguage •Procmics •Kinesics •Chronemics
please help me solve please show how you got the answer
find the missing length. show work!! 20 points
fill in the blank in spanish ?me vas a llamar? -si ___ voy a llamar
Judson collected information about the name length and the population of a random sample of 296 American cities. Here are the results: Name length Less than B