viviblanchard251 viviblanchard251
  • 10-03-2022
  • Mathematics
contestada

Boxes of granola are on sale of 2 for 4. 50. There are 12 ounces of granola in each box. What is the unit price of dollars per pound?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 10-03-2022

Answer:

$0.38

Step-by-step explanation:

Boxes of granola are on sale of 2 for 4. 50. There are 12 ounces of granola in each box. What is the unit price of dollars per pound?

4.5/12 = $0.38 per pound

The unit of each dollar per pound is $0.38

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

1. What is the Concert of Europe? How was it changed after the Crimean War? li
Help please fast I will give brainliest and points
Write a brief summary of The Crucible, Act I.
Write an algebraic expression to represent the situation. 3 times the sum of m and 7. *
[tex]three fourth plus one fourth[/tex]
50 POINTS! The two main parts of an equation in Slope-Intercept Forrn are the Slope and the Y-Intercept. A. True B. False
help please i have the question in a screenshot since brainly says it hurts there feelings
correct form of verbs fast plsss​
What does the fine adjustment knob do on a microscope.
Can someone please help me?