yahirgaray2121
yahirgaray2121 yahirgaray2121
  • 10-03-2022
  • Mathematics
contestada

Brainliest if correct

Brainliest if correct class=

Respuesta :

saya
saya saya
  • 10-03-2022

Answer:

$5.45

Step-by-step explanation:

Hello!

The question is saying that 3.6 pounds of shrimp is 19.62.

To find the unit price (fancy term for saying price per pound of shrimp) for one pound.

To do this, divide 19.62/3.6 to find the value of a pound of shrimp.

$5.45 is the answer PER POUND.

To check your work, you can multiply this by 3.6 pounds to get the original value. Hope I helped.

Answer Link

Otras preguntas

A __________ is a grid that shows the potential offspring of two parents.
Compare the structure and function of the human body system to a nonliving system
The diffusion of water across a selectively permeable membrane is called
What number is 3% of 100?
In 1665, What structures did Robert Hooke observe through a microscope? a. DNA b. Proteins c. organelles d. cell walls
why do lobbyists, constituents and floor leaders influence the actions of a member of congress
state how a deep current forms
Okay, I'm having trouble with homework and it says on my worksheet: Well, the coupon is 10%. The digital camera costs $95. The question is," What is the total c
What number is 3% of 100?
What is a Punnett Square? How can it be used to analyze possible genetic outcomes for offspring