betty23p73 betty23p73
  • 07-04-2022
  • Mathematics
contestada

Mark bought two candy bars and a soda for $3.96. If each candy bar cost $1.10 how much did the soda cost?

Respuesta :

silenttrxy
silenttrxy silenttrxy
  • 07-04-2022

Answer:

$1.76

Step-by-step explanation:

$1.10+$1.10 = $2.2

$3.96 - $2.2 = $1.76

Answer Link

Otras preguntas

What predictions do the second, third, seventh, ninth, and tenth amendments offer?
what were the advantages and disadvantages of the use of mechanical harvesting machines is the usa
How do the frequency and period of a wave relate together
Which of the following is primary source? A. a Texas history textbook B. a documentary film about the trail of tears C. a biography of Alexander graham bell p
Language Arts: Then the junk would have life. Which is demonstrated in this sentence? Question 3 options: 1. simile 2.metaphor 3.personification 4.
How to count the number of particles in a given number of moles of a substance
50 POINTSSS!!! Most importantly, this is your life, not someone else’s, and it’s your responsibility to live it. Some goals you might no achieve, and some drea
solving equations with variables on both sides 4 + 3a = -22 + a
Smush Parker and Kobe Bryant are having a three-point shooting competition. For each shot made, the player earns three points. For each shot misses, the player
a rain gauge collected 0.2 inches or rain in 30 mintues.if it keeps raining at the same rate what the total time it will take to collect 1 inch of rain?