anessahspivey56 anessahspivey56
  • 07-04-2022
  • Mathematics
contestada

peaches cost 1.79 per pound what equation is used to find c the total cost for p pounds of peaches

Respuesta :

ᴜᴋɪʏᴏ
ᴜᴋɪʏᴏ ᴜᴋɪʏᴏ
  • 07-04-2022

Answer:

[tex]\huge{\boxed{\bf\:1.79 * p}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given,

  • Cost of 1 pound of peaches = 1.79

If pounds of peaches = p, then,

Cost of p pounds of peaches

= Cost of 1 pound × p pounds of peaches (p)

= 1.79 × p

[tex]\rule{150pt}{2pt}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Terrence solves the problem and finds 53.04 x 4.6 = 2,439.84. Tara says that his product is incorrect. Fill in the blanks to help Tara explain Terrence's error.
2x + 5 greater then or equal to -1
Make 4 baskets in 1/2 hour. How many baskets can Nikki make in 5 hours
Is it possible for a candidate to win the electoral vote and not the popular 2 points vote
1. A television set falls from rest from a bridge 100m above the river surface.
Identify the equation of the line graphed (I need help can someone explain)
What is the concentration (M) of CH3OH in a solution prepared by dissolving 34.4 g of CH3OH in sufficient water to give exactly 230 mL of solution
3. Flyn is ordering t-shirts for all 8th graders at his school: T-shirts R-Us charges $6.25 per shirt with a one-time embroidery fee of $19. T-shirts Galore cha
Evaluate the expression. (14 +17) - 6-12
Powers specifically outlined in the Constitution are known as __________.