20012007429 20012007429
  • 09-04-2022
  • Mathematics
contestada

Two pens and one eraser cost $35 and three pens and four erasers cost $65. Find the cost of the pencil and eraser separately.

Respuesta :

melodybabsy
melodybabsy melodybabsy
  • 09-04-2022

Answer:

Pencil is $15 and erasers are $5

Answer Link

Otras preguntas

the sum of legs for a right triangle be 21 and their product is 40. Find the perimeter of this triangle.​
how to convert Kelvin to degree Celsius? is there any method​
pls help thank u so very much
The Florida "standard" speed limits on rural interstates is __________ mph. A. 70 B. 65 C. 60 D. 55
Davit and Mila are both travelling by train. Davit's train travels 90 km in 50 minutes. Mila's train travels 210 km. It leaves at 12:05 and arrives at 13:35. Wo
native language is better than the English language debate ​
option with explaination
Prejudice involves the exercise of power true or false
a number q increasd by seventy-two​
Plagiarism its effect on baccalaureate degree