jacksonbrooklyn67 jacksonbrooklyn67
  • 09-04-2022
  • Mathematics
contestada

Robert bought 2.45 pounds of trail mix. The trail mix costs $6.75 per pound.

How much did Robert spend for the trail mix?

I need to answer A.S.A.P!

Respuesta :

sm70122
sm70122 sm70122
  • 09-04-2022

Answer:

Robert spent $16.54 for the trail mix.

Step-by-step explanation:

Multiply 2.45 with 6.75 to get 16.5375, and round it up to get 16.54

Answer Link

Otras preguntas

Please I NEED IT (THIS IS THE MOST HARD ONE) In the context of poetry, what is the best definition of tone? A) the reader’s response to the emotions in the poem
Sometimes, based on the electron configurations of the elements involved, a possible chemical formula for a compound can be predicted. Elements A ([core]ns2) an
multiply (2x^2 + 3x - 6)(x - 1)
Writing an equation of a line given its slope and y-intercept Write an equation in slope-intercept form for the line with slope -3 and y-intercept 4.
What is the slope of the line shown below?
Examine the box and whisker plot below. Identify the median of the data set.85907797​
If today temperature is 7°C yesterday’s temperature was 13°C cooler what was the temperature yesterday
Why should we care? What difference does it make if some species are extinguished, if even half of all the species on earth disappear? Let me count the ways. Ne
HOW Tar does a car go in 30 seconds at a speed of 29 m/s? (the equation for distance is d = st.) A. 1.03 m B. 900 m C. 59 m D. 870 m
4. A cylinder with a piston originally contains 5.0 L of He gas at a temperature of 310 K. When the gas is cooled the piston moves and the new volume is 2.4 L.