raheemagnew raheemagnew
  • 11-04-2022
  • Mathematics
contestada

33 markers cost $5.79
Which equation would help determine the cost of 13 markers

Respuesta :

oreominion
oreominion oreominion
  • 11-04-2022

Answer:

3/$5.79 = 13/x

Step-by-step explanation:

Solve the rational equation by combining expressions and isolating the variable x. Divide $5.79 by three to get the cost of one marker, $1.93. Then multiply the cost of one marker by 13 on the left. This will get the total value which is $25.09.

Answer Link

Otras preguntas

Eight less than 7 times a number is 6. Find the number. A -6 B 2/7 C 4 D 2
Which of marx and engels descriptions and predictions ring true even now?
Your interests are _____. Select the best answer choice. A) always what you are good at B) things you enjoy doing C) your skills D) expectations placed on
A toddler peddling a tricycle applies a net force of 150N to the pedals. We will assume that 100% of this force is transferred to foward motion. The grandmother
Paleolithic cave art predominantly features what
An increase in the demand for led light bulbs due to changes in consumer​ tastes, accompanied by an increase in the supply of led light bulbs as a result of gov
A joule is equivalent to N/s N/m Ndm Nds
Can anyone help me with this?
One would need at least a(n) ________ degree to serve as a school psychologist.
Despite our best efforts as parents, we will always make mistakes in raising our children. It's inevitable. There are so many decisions to be made in any given