layla11605
layla11605 layla11605
  • 06-05-2022
  • Mathematics
contestada

Kelsie purchased a 7.5-pound bag of seeds for her chickens that cost $32.00. What is the unit price per pound?​

Kelsie purchased a 75pound bag of seeds for her chickens that cost 3200 What is the unit price per pound class=

Respuesta :

studypups studypups
  • 06-05-2022

I guess it is none, because if you multiply all these options by 7.5, you will not get 32. However, option C multiplied with 7.5 does get you 32.4, which rounds to 32, so my advice to be to answer with C. $4.32

Answer Link

Otras preguntas

What is's closer vega or Andromeda galaxy?
Faulty coordination in a sentence. Explain please
Unscramble the spanish words to make a complete sentence.Las El Juega A Damas Martes Èl
What is the oxidation number of Mn in KMnO₄? a. -7 b. -3 c. 0 d. +3 e. +7
What number equals 3/8?
How did Eisenhower support the Hungarians in their 1956 revolt?
Divide 126 in the ratio 4:5
How would you say "The notebook belongs to John" in Spanish?
EOC Biology. A strand of DNA contains the sequence GGC-CAT. What is the complementary strand of mRNA for this sequence? Please help
EOC Algebra. Plz helpIf Lynn can type a page in p minutes, what piece of the page can she do in 5 minutes?A. 5/p B. p - 5 C. p + 5 D. p/5 E. 1- p + 5If Sally ca