isacc9908 isacc9908
  • 08-05-2022
  • Mathematics
contestada

(a) Tony bought 22 pounds of flour for $9. How many pounds of flour did he get per dollar?

Respuesta :

CATMONSTER2018 CATMONSTER2018
  • 08-05-2022

Answer:

2.44444....

Step-by-step explanation:

if 22lbs of flour = $9

then you can write the equation out as:

22 = 9

Divide both sides by 9 to get:

2.4444444..... = 9

$1 = 2.44 lbs of flour

Answer Link

Otras preguntas

What is the product? (-2a² + s) (5a^2 - 6s)
Pls halppppppppppppppp
Agyappng is three times as old as Atsu .three years ago ,he was four times as old as Atsu ..how old is each boy now​
A sphere has a radius of 4 in. Which equation finds the volume of the sphere? V=4/3 x(4)^3 V=4/3(4)^3 V=2/3(8)^3 V=2/3 x(8)^3
A farmer wants to build a rectangular fence to enclose a 144\ \textup{ft}^2 yard. If the yard is square, how many feet of fence will he need?
HELP ME PLEASE FASSTWhich of the following describes a scenario that could increase the winds of the jet stream? O Faster global convection currents O Decreasin
The sugars can be classified as either aldoses or ketoses. a. True b. Fasle
a cycle travel 1st km at therateof 10 km per hour the second km at the rate of 3 per hour and third at therate of 6 km.find the average speed of cyclea cycle tr
Why did the Russian Empire collapse?
Line A passes through the points (-2, 27) and (1, -9). Line B passes through the points (-1, 15) and (3,-33). Which statement is true? Line A overlaps line B. L