isacc9908 isacc9908
  • 08-05-2022
  • Mathematics
contestada

Yoko bought 22 pounds of flour for $9. How many dollars did she pay per pound of flour?

Respuesta :

lpina68 lpina68
  • 08-05-2022

Answer:

$0.41

Step-by-step explanation:

"per pound" tells you the the pounds should go on the bottom of a fraction (ratio, division)

see image. Divide to find the answer.

Ver imagen lpina68
Answer Link

Otras preguntas

what is rhe math answer to 20÷2(5+5)=
Are railroads as important today as they were in the late 1800s? Explain.
Which is not part of John Locke's work and beliefs? a. The only reason to create laws should be for the good of the people. b. Natural rights include life, libe
How can the document, "The White Man's Burden," be used to explain the primary cause of European imperialism?
. What was the reasoning of the United States government for placing thousands of Japanese Americans into internment camps?
7+4=11 what other addition fact does he know that shows the same addenda? Write the new fact.
476 is 85% of what number
The _____ of the Sun has a temperature of about 15 million Celsius. photosphere corona core radiative zone chromosphere convective zone
3x^2+5x_=2+_ Which constant would you add to the right side of the quadratic equation in order to solve by completing the square?
What is the qualification for "must be 30 years and 9 years citizen."