bipulcKrish9152 bipulcKrish9152
  • 09-05-2022
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of apples cost k cents, then the cost of 8
pounds of apples is

Respuesta :

0K4M1 0K4M1
  • 09-05-2022

Answer:

k+2 i guess?

Step-by-step explanation:

5=k, then 5+2=k+2?

Answer Link

Otras preguntas

For every 15 columns of news stories in a newspaper, 4 columns of ads are required. If a newspaper contains 300 columns of news stories, how many columns of ads
What type of energy is produced by splitting the nuclei of atoms
Francis surveyed a random sample of 707070 students at Franklin High School about their favorite season. Of the students surveyed, 181818 chose fall as their fa
Rewrite the expression by using grouping symbols. y • 6 + y • b a. 6 (y + b) b. b (y x 6) c. y x (6 + y) x b d. y (6 + b)
When confronted with a stressful event, your sympathetic nervous system speeds up your stomach's digestive activity. triggers an increase in the production of d
Please help me and show your work! 7th grade math
Which of the following statements contain a variable? Check all that apply. A. The number of different colors on the page. B. They scored 27 points. C. Eighty m
PLEASE HELP ME! [99 POINTS] ONE QUESTION !! SERIOUS ANSWERS ONLY
What is a consequence of too much cohesion in a group? groups tend to have decreased levels of effort. groups tend to lack cooperation. group members tend to
Which mental health condition would most likely be characterized by constant handwashing, the repetitive locking doors, and counting steps?