queenraven840
queenraven840 queenraven840
  • 10-05-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $2.00. There are 50 sticks of gum in a pack. The unit rate is ____ cents.

Respuesta :

tracesoneum62 tracesoneum62
  • 10-05-2022

Answer:

.04 cents

Step-by-step explanation:

if do either 2.00/50 you get 0.04

if you do 0.04 * 50 you get 2.00

Answer Link

Otras preguntas

[ASPS]WILL GIVE BRAINLIEST
what is the measure of angle DBE
In the words played and kicked. the ed sounds as d and t respectively in the two words. explain why​
What the answer to the question?:)
PLZ HELP ME,!!!.....​
Which of the following is not an effective study strategy? A) spacing. B) interleaving C) practice testing D) All of the above. C) None of the above.
One of the smallest planes ever flown was the Bumble Bee II, which had a mass of 180 kg. If the pilot’s mass was 70 kg, what was the velocity of both plane and
What are the factors that the doctors considers in giving medicine?​
Find the volume of a right circular cone that has a height of 14.7 ft and a base with a radius of 2 ft. Round your answer to the nearest tenth of a cubic foot.
5. A parent of a child at the center where you work just brought in a new toy for the children: a magnetic dress up figurine with clothing and accessories that