jlene56 jlene56
  • 11-05-2022
  • Mathematics
contestada

If 5 ounces of chicken cost $28.25. How much is one ounce

Respuesta :

MasterChief8065
MasterChief8065 MasterChief8065
  • 11-05-2022

Answer:

$5.65

Step-by-step explanation:

Divide 28.25 by 5 to get the price of one ounce.

Hope this helps! ;-)

Answer Link

Otras preguntas

the function of y= x^2 - 4x + 8 approximates the height y, of a bird and its horizontal distance, x as it flies from one fence post to another all distances ar
write an equation in point-point form for the line through the given point with the givedescribe how the graph of y | x| -4 is like the graph of y= |x| and how
How was the Marshall Plan designed to restore Europe in ways that discouraged the advance of Communism in Eastern Europe?
A computer has a pipeline with four stages. each stage takes the same time to do its work, namely, 1 nsec. how many instructions per second can this machine exe
Ana is retiring next year from the school that she has taught at for the last 25 years. Her pension pays a monthly salary of $1,562.32. She also receives a mont
100 POINTS ALERT Name a theme that colin reflects in the secret garden
"cylinder" is to "lock" as "engine" is to
Which technology enables afloat forces to communicate more securely and to operate in a more dispersed manner?
The composition D (idk) is applied to RST to create the image of R”S”T”, which is not shown, what are the coordinates of point S”
If you join all the vertices of a heptagon how many quadrilaterals will you have