Alice2820
Alice2820 Alice2820
  • 11-05-2022
  • Mathematics
contestada

oranges cost $1.25 per pound

How much would it cost to buy 2 pounds of oranges?​

Respuesta :

MasterChief8065
MasterChief8065 MasterChief8065
  • 11-05-2022

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

Multiply the price of one pound by 2 to get 2 pounds.

Hope this helps! ;-)

Answer Link

Otras preguntas

what is the answer to 7×31923372120
Which of the following terms describes the way that one branch of government limits the power of the other two branches? a. federalism b. unenumerated powers c.
It is often said that high rates of inflation tend to diminish people's incentive to save and invest. this view must be incorrect, however, because people gener
-- the quotient of 15 and the product of 2 * X
The branch of biology dealing with interactions among organisms and between organisms and their environment is called
Which literary technique is evident in these words from Beowulf?fain of his fell spoil, faring,caesura alliteration enjambment synecdoche
An equilibrium is not changed by a change in pressure. True OR False
Pleas help (99 points and brainliest) How did Asian societies influence trade and exploration during the Age of Discovery?
Paula’s salad dressing recipe calls for 8 ounces of oil for every 3 ounces of vinegar. Carlo’s recipe has 1 ounce of vinegar for every 4 ounces of oil. Whose re
What should you do when approaching a low-head dam in a canoe or kayak? carry your craft around the dam. turn around and paddle backward over the dam. cross wit