ortiz4960 ortiz4960
  • 08-06-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $3.60. If Jeriel spent $2.40 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

roymilton829
roymilton829 roymilton829
  • 08-06-2022

Answer:

he bought 4 oranges

because you need to divide

Answer Link

Otras preguntas

find the perpendicular distance between (2,5) and the line 2x - y + 7 = 0 in a surd form with a rational denominator
how do you say frog in Spanish?
Find the derivative of the function. y=sqrt( 3x+sqrt( 3x+sqrt( 3x))) Plz help :)
How to graph -5\3 on a number line
Identify the individual who was responsible for explaining the circulatory system.
Factor completely: 8x²+2x-15
a 5 letter word that means removing hair?what is the word
what is the supreme law of the land
Alliterations in true grit
Clint runs c miles each week. Brenda runs 2 miles more each week than Clint. Write an expression for the number of miles Brenda runs each week.