violetdancer violetdancer
  • 10-06-2022
  • Mathematics
contestada

How do I find the unit price

Respuesta :

lisee787 lisee787
  • 11-06-2022

Answer:

get the price of the item then divide by how many Oz or lbs you get unit price

examples 4 cakes cost $14.00 divide so one cake is $3.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how to solve 3w+6=4w
find the quotient of 436.48and 35.2
Ray LC is an angle bisector of JLY, JLC=(6x+1), and JLY=(10x+16). What is JLC?
Unlike saltwater, freshwater _________. a. can erode rocks b. can be stored in reservoirs c. is needed to keep most plants alive d. makes up most of the wat
need the algebraic expression of 24 less than double x
what is the meaning of llulled
Suppose that your friend is moving far away and describing his new location. He mentions that the area gets a lot of precipitation for most of the year, except
rewrite 37/7 as a mixed number.
Graph the quadratic functions y= -2x^2 and y= -2x^2 + 4 on a separate piece of paper. Using those graphs compare and contrast the shape and position of the grap
can someone write a subtraction problem that has a mixed numbers and requires a number remaining. PLEASE AND THANK U