hellokitty22sb hellokitty22sb
  • 06-02-2017
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of
9
padlocks is
$25.20
.
Find the unit price in dollars per padlock.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

jaylawhitney jaylawhitney
  • 06-02-2017
the answer would be 2.80
Answer Link
joaobezerra joaobezerra
  • 08-12-2019

Answer:

The unit price per padlock is $2.80.

Step-by-step explanation:

This question can be solved as a simple rule of three problem.

We have that 9 padlocks cost $25.20. How much does 1 padlock cost? So:

9 padlocks - $25.20

1 padlock - $x

[tex]9x = 25.20[/tex]

[tex]x = \frac{25.20}{9}[/tex]

[tex]x = 2.80[/tex]

The unit price per padlock is $2.80.

Answer Link

Otras preguntas

a mixed number greater than 8.45? my answers are A. 8 3/8 B. 8 4/9 C. 8 3/5 D. 8 5/12
The hour of a clock moves from 10 to 1 o'clock. Through how many degrees does it moves?
55:100 66:120 are these ratios equivalent ?
Which of the following noted American authors wrote works that supported slavery?
how to write a story about the doubles-plus-2 fact 5+7=12
Explain how fossils and other materials can tell us about the conditions of an area at the time it existed. Then explain how you would find the ages of these fo
What is 467% changed to a fraction?
Please write the explanation thanks
What is answer to -7b=-4
What other food you think may be able to conduct electric current