blankmaniac
blankmaniac blankmaniac
  • 08-02-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $3.60 for 3 pounds. Write the price as a unit rate.

Respuesta :

KevinMM
KevinMM KevinMM
  • 08-02-2017
The price of apples per pound is $1.20.
Answer Link
xcurlxpertoqn
xcurlxpertoqn xcurlxpertoqn
  • 08-02-2017
3.60 divided by 3 is 1.20 so its $1.20 for each pound
Answer Link

Otras preguntas

EB9. LO 5.4Production data show 15,200 units were transferred out of a stage of production and 3,500 units remained in ending WIP inventory that was 100% compl
explain why there were shortages in the 1970's and 1980's in the soviet union
[tex]9.8q \div 17.5[/tex]​
LO 1.4What is the law that protects investors from fraudulent financial accounting activity? FASB SACS SOX CPAS
In looking through some medical records you find that there is a strong relationship between depression and chronic pain: the stronger the physical pain that pe
Which one im very stuck
The quantities, proportions, variety, or combination of different foods, drinks, and nutrients in diets, and the frequency with which they are habitually consum
An exercise session should consist of three parts the warm up workout and the
You and your friend start walking from the same point, shown in the graph. Your friend walks 5 miles east and then 2 miles due south. You walk 6 miles west and
What is the measure of how difficult it is for current to flow in a circuit? A voltage B. resistance Oc power D. energy