bbg132
bbg132 bbg132
  • 08-02-2017
  • Mathematics
contestada

determine the total cost of 5.75 pounds of jellybeans using a proportion

determine the total cost of 575 pounds of jellybeans using a proportion class=

Respuesta :

sarahmackenzie100
sarahmackenzie100 sarahmackenzie100
  • 19-02-2017
x=number of pounds
y=cost of pound .
x+y=cost
Answer Link

Otras preguntas

Each child has 4 apples. If there are 39 children, how many apples are there in total
Assume that on February 1, Procter & Gamble (P&G) paid $729,600 in advance for 2 years’ insurance coverage. Prepare P&G’s February 1 journal entry a
The preimeter of an equilateral triangle is 6 3/4 onches .Find the length of each side of the equivalent triangle
What is not consistent with the major hallmarks of science?
The Greek polis was a city-state with __. A. Mythology dictating all of of civic life B. Children of the age of 7 entering the military C. An acropolis, for c
Examine parallelogram ABCD. Angles A and D have measures of x° and (x + 30)", respectively. Pr +30) © 2016 Strong Mind. Created using GeoGebra. What is the valu
BELL RINGER: Google the term The Renaissance. IN YOUR OWN WORDS (don't copy and paste), explain what the Renaissance was and where it started. U may use the in
Mason, a four-week-old infant, is in his crib. He is not displaying any movement and has his eyes closed. However, he is breathing regularly. In this scenario,
How do Circe’s words in paragraph 5 help to advance the plot?
Give a plausible explanation of hypothesis for the spike in dog searches that occurred between 2014 and 2015 that would lead to further investigation or researc