BlueWolfyHuman
BlueWolfyHuman BlueWolfyHuman
  • 06-09-2022
  • Mathematics
contestada

the price for 15 boxes of pencils is $67. The price for 34 boxes is $143. by how much does the cost increase for each additonal box of pencils purchased?

Respuesta :

ItzTds
ItzTds ItzTds
  • 06-09-2022

Answer:

$0.3

Step-by-step explanation:

Cost of one box in a set,

→ 67/15

→ 4.47 = $4.5

Cost of one box in another set,

→ 143/34

→ 4.205 = $4.2

The cost increase for each extra box,

→ 4.5 - 4.2

→ $0.3

Hence, the answer is $0.3.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not a characteristic of a country? self-governed defined borders labeled as a non-sovereign state contains its own population of peopl
find the exact circumference r=6 mm, c=?
Describe how Mendel showed that the green-seed trait did not disappear but was only masked.
Why is DNA frequently found associated with protein inside cells
Why was Brown V. Board of Education argued twice in front of Supreme Court in 1954 and 1955?
Which event of the cell cycle takes the longest period of time and why
What is 1/8 x 3/8 and how do you do the problem??????
find the exact circumference r=6 mm, c=?
What is a series of events that cells go through as they grow and divide?
How does meiosis affect genes