tristanhector6650 tristanhector6650
  • 09-09-2022
  • Mathematics
contestada

you are employed at a grain processing plant that sells cornmeal for $1.28 per pound. if a sack of cornmeal weighs 4 pounds 12 ounces, how much does it cost?

Respuesta :

prezio prezio
  • 09-09-2022

Answer:

$6.08

Step-by-step explanation:

16 ounces = 1 pound

4 pounds 12 ounces = 4 12/16 pounds OR 4 ¾ pounds

4¾ ≈ 4.75

4.75 pounds x $1.28 = $6.08

Answer Link

Otras preguntas

Help last one thanks guys for helping but explain in a way i would understand
scientists use this word for any part of a cell enclosed by a membrane
which of the following are functions?
explain how you would write 36/10 as s decimal
What effects does acid rain have on the environment of Germany?
What do w use non-renewable resources for?
Max's bill at a restaurant is $8.67. He uses the following method to figure out a tip of about 15%. Round the amount of the bill to the nearest ten cents. Move
What is the following number in decimal form? 1.75 × 10−9 =
Which landforms are most likely to have coal, oil, and gas deposits? A. basins B. mountains C. plains D. plateaus
Mark the statement if it accurately describes Isaac Newton’s achievements. A. His theory of universal gravitation revolutionized astronomy. B. He invented a new