Needanswers1290
Needanswers1290 Needanswers1290
  • 10-09-2022
  • Mathematics
contestada

Henry bought a bag of 5 onions for a total cost of $4.75. At that rate, how
much would Henry pay for 12 onions?
A. $ 9.75
B. $11.40
C. $11.75
D. $16.75

Respuesta :

vgawecki vgawecki
  • 10-09-2022
B. Henry would pay $11.40 for 12 onions. To find out how much 1 onion is, divide $4.75 by 5 and you will get $0.95. Then times $0.95 by 12. So in the end, Henry would pay $11.40 for 12 onions.
Answer Link

Otras preguntas

Malcolm started with a board that was 5 3/4 feet long. He then cut off a section that was 1 feet long. How much of the board is left?
What is an irrational number between 2 and 3
which indusrty launced the industrial revolution
which equation represents a linear function?​
For f(x)=3x+1 and g(x)=x^2-6, find (g/f)(x).
How are ratios used when making conversions
Ram put his pen into the pocket.(into passive)
arnold's dog weighs 10 pounds less than twice his brothers dog.The dogs' combined weight is 50 pounds
What was the southerners response to John brown’s raid and the election of Abraham Lincoln?
Jerry is a seasoned investor and has a risk taking appetite. He sells these underpriced stocks only when the________ value of these stocks rises, thereby makin