Tracey690 Tracey690
  • 10-09-2022
  • Mathematics
contestada

michelle bough an apple cut in 4 for $0.10 per piece. how much should she pay for 3 dozen pieces?

Respuesta :

Candace061504
Candace061504 Candace061504
  • 10-09-2022

Answer:

$14.40 for 3 dozen

Step-by-step explanation:

$0.10 per piece means $0.40 for 1 apple there are 12 in a dozen so multiply it by 12 which would be $4.80 for a dozen multiply again by 3

Answer Link

Otras preguntas

Does the temperature 0 degrees mean the same thing on both scales.
log base 3 of 81 multiplied by log base 2 of 16
Whats the value of x ? 10x=100000
FDR set aside 12 million acres of land for _____.
What type of rock is formed by depositing material in layers? igneous basalt metamorphic sedimentary
Explain why 1/2 is not equivalent to 2/5.
Why is dark matter important to study? a. it helps to estimate the mass of the universe. b. it helps to estimate the number of atoms in the universe. c. it help
Gary is 3 years older than twice the age of his sister (Elena) __________. Which shows an equation for this situation A) G=6E B) G=2E+3 C) E=3G+2 D) G=3G+2
a boy rides his bike 5 miles north then 12 miles west. how far is he from his starting point?
What is the purpose of woolite when extracting DNA?