Tracey690 Tracey690
  • 10-09-2022
  • Mathematics
contestada

michelle bough an apple cut in 4 for $0.10 per piece. how much should she pay for 3 dozen pieces?

Respuesta :

Candace061504
Candace061504 Candace061504
  • 10-09-2022

Answer:

$14.40 for 3 dozen

Step-by-step explanation:

$0.10 per piece means $0.40 for 1 apple there are 12 in a dozen so multiply it by 12 which would be $4.80 for a dozen multiply again by 3

Answer Link

Otras preguntas

African slaves were brought to the English colonies to meet the demand for A. soldiers brought about by wars with France and Spain. B. labor brought about by l
What occurs during the s phase of interphase
What does the process of specialization do for an economy? A. It eliminates unemployment. B. It makes production more efficient. C. It fosters competition. D. I
A large stream of moving water that flows through the ocean is call a(n)
According to yor reading material which of the following would not be deleted or replaced when editing your essay for more concise writing
Which sentence uses a verb that agrees with its subject? A. The uniforms for the boys' squad is above the cabinet. B. The articles in that magazine us
According to the article, why does Dante's story still have a powerful effect on its readers hundreds of years after its creation? A: Because people still wonde
Is 1/4 bigger than 3/4
How does the market determine the price and the quantities supplied and demanded?
Polly’s Palace is a new themed restaurant that caters to young girls who dream about being princesses. The décor and costumed characters are interesting enough,