BoyBrenden
BoyBrenden BoyBrenden
  • 07-03-2017
  • Mathematics
contestada

Corey bought 2 1/2 liters of paint for$60
what was the cost per liter of paint.

Respuesta :

jamiexx
jamiexx jamiexx
  • 07-03-2017
2 1/2 is also 2.5, therefore to calculate each liter, just 60/2.5, so the answer is $24
Answer Link
HistoryNerd15
HistoryNerd15 HistoryNerd15
  • 07-03-2017
if you divide 60/2.5 you get 24 dollars per liter of paint
Answer Link

Otras preguntas

What’s 208,208 divided by 42
Most people south of Baghdad who live between those rivers belong to which ethnic group?
What did the federalists want?
A fast food restaurant sells between 118 and 236 hamburgers per day. If the company profits $177.00 per 59 hamburgers sold, approximately how much does the comp
for which x is f(x)?=-3
Which of the following amendments to the Constitution most likely provides the basis for a driver to challenge the constitutionality of police use of sobriety c
Which number on the map shows the Philippines?
The print ads and the television ads for Maytag appliances were designed to show "The Loneliest Man in the World" was a Maytag repairman. Public appearances by
The Model Company is to begin operations in April. It has budgeted April sales of $30,000, May sales of $34,000, June sales of $40,000, July sales of $42,000, a
Finish the verse from Kendrick Lamar and interpret the song in your own words: "Okay, now open your mind up and listen me, Kendrick I am your conscience, if you