deloresjackson deloresjackson
  • 08-03-2017
  • Mathematics
contestada

round all answers to decimal places if necessary 3batteries for $4.80

Respuesta :

HamiltonandBurr
HamiltonandBurr HamiltonandBurr
  • 08-03-2017
$1.60 per battery. (You take the total cost divided by the amount)
Answer Link
hailey2019
hailey2019 hailey2019
  • 08-03-2017
It's would be $1.60
You would divide the amount of batteries by how much they are to get your answer
Answer Link

Otras preguntas

a dance floor is made from square wooden tiles with a side length of 1 foot. the floor can be laid out as a square or as a rectangle. Yeasmin chooses a rectangu
A dog pulls on a pillow with a force of 2.3 N at an angle of 21.9◦above the horizontal a) What is the x component of this force? Answer in units of N
How do you decide whether an observed property of matter is a physical or a chemical property?
10 facts about the tukano tribe
What are the solution(s) to the quadratic equation x2 – 25 = 0?
As part of a class project. Mesut collected $126 in donations for a local hospice. That amount was 7% of the total amount collected by the class. How much mo
solve by substitution y=6x-11 -2x-3y=-7
The length of a rectangle is 5.5 feet. If the area is 44 square feet, what is the width of the rectangle, in feet?
what two particles account for almost all of the mass of an atom?
Fires in forests can sometimes be stopped by cutting down trees to make a gap called a for break. Which part of the fire triangle does this remove?